75.008 13024

A Föld bolygón élősködő parazita faj, a Homo sapiens, igen sok, és sokféle energiát használ saját céljaira, nemigen törődve annak hatásaival más élőlényekre. Az energiaforrások (energiahordozók) sokféle szempontból csoportosíthatók.

a)  Sorold fel, milyen energiahordozók, energiatermeléssel kapcsolatos létesítmények láthatók a képen!

Biomassza (növényi hulladék), vízerőmű, széntüzelésű erőmű

Atomerőmű, napelem, uránbánya (atomerőműhöz)

Biomassza (fa), szélturbina, mélytengeri olajfúrótorony

b)  Mit jelent a primer és a szekunder energiahordozó? Írj rájuk példákat!

Primer (elsődleges): a természetből kinyert.

Példák: szén, olaj, gáz (metán), urán, víz (magasabb helyen lévő), szél (mozgási energiával rendelkező levegő), napsugárzás, földhő, fa.

Szekunder (másodlagos): az elsődlegesek átalakításával létrehozott.

Példák: villamosenergia, hidrogén, benzin, gázolaj, bioetanol, koksz (feldolgozott feketekőszén), sűrített levegő, biogáz, kémiai kötések energiája (akkumulátorban).

c)  Mit jelent a megújuló és meg nem újuló energiaforrás? Mit jelent a fosszilis? Sorold be ez alapján a primer energiaforrásokat!

Megújulő: emberi léptékkel "nem fog elfogyni" illetve spontán újratermelődik., azaz "sosem apad el" (Szigorúan véve semmi sem megújuló, hisz még a "szüntelen" napsugárzás sem tart örökké, hiszen a Nap várhatóan 5 milliárd éven át fog sugározni).

Példák: víz, szél, nap, földhő, árapály, hullám, biomassza.

Nem megújuló: ami emberi léptékkel el fog fogyni.

Példák: kőolaj, szén, földgáz, urán.

Fosszilis: szó szerint "kiásott" (latin); azon energiaforrások, melyek nem termelődnek újra (mármint emberi léptékkel, hiszen a földkéreg mélyén ma is folyamatosan zajlik a kőszén, az olaj és a földgáz képződése). Logikus lenne az uránt is a fosssziliok közé sorolni, de mivel a fosszilisek között évszázadokon át csak "elégethető" anyagok voltak (szén, olaj, földgáz), ezért a sokkal később felfedezett, de nem elégethető uránt nem sorolták ide, annak ellenére, hogy az is a földkéregből kibányászott anyag (de annak nem kémiai kötési energiáit hasznostjuk, hanem az atommagjának kötési energiáját).

Példák: szén, kőolaj, földgáz.